Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Baner_01
  • Baner_02

Szkoła od 23 lutego 1970 roku nosi imię Bohaterów Westerplatte. 

Dzień Patrona szkoły został ustalony na 7 września- w dzień zakończenia walk o Westerplatte. Jeżeli wypada w dzień wolny od nauki obchodzony jest w najbliższym dniu pracy. 

Propagujemy wśród naszych uczniów wiedzę o Patronie poprzez oglądanie filmów z działań obronnych, zapoznanie z biografią obrońców, izbą pamięci, odwiedzanie grobów poległych naszych bohaterów (na Westerplatte, w Krakowie, z okazji wyjazdów na sympozja i in.) 

Siedem dni obrony 

1 września 

 

Z powodu zajęcia przez wojska niemieckie większości terytorium kraju, niemożliwości przyjścia Armii Polskiej z odsieczą, ze stratą uzbrojenia i brakiem amunicji, utratą 15 żołnierzy, pogarszającym się stanem zdrowia rannych, dalszy opór stał się beznadziejnie bezcelowy. O godz. 10.15 komendant mjr Henryk Sucharski zarządził przerwanie walki i wywieszenie białej flagi. W uznaniu tego rzadko spotykanego w dziejach wojen bohaterstwa i niezłomnego ducha, dowództwo niemieckie pozwoliło mjr Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku. Dowódca "Schleswig-Holstein" kmdr Gustaw Kleikamp, kpt. marynarki A. Zaubzer i ppor. marynarki Hartwig 8 września 1939 r. o godz. 16.00 dokonali przeglądu terenu Westerplatte. W dzienniku pokładowym odnotowano m.in.: 

Okres niewoli jenieckiej 

Załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej w latach 1926-1939


Decyzją Ligi Narodów z dnia 14 marca 1924 r., przyznającej Polsce prawo posiadania oddziału wartowniczego na Westerplatte dla ochrony materiału wojennego, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. brygady Kesller zlecił szefowi Departamentu Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych sformowanie, wyekwipowanie i wystanie do dyspozycji szefa Wydziału Wojskowego Komisariatu Generalnego Wolnego Miasta Gdańska oddziału wartowniczego ograniczonego do: oficera - dowódcy oddziału wartowniczego, podoficera w stopniu sierżanta - zastępcy dowódcy oddziału wartowniczego, czterech podoficerów (dwóch plutonowych i dwóch kaprali) oraz 21 szeregowców. 

Copyrights © 2014 | www.zs1-ciche.pl.pl 
Projekt i wykonanie : www.marketing-podhale.pl